ABD’den Filipinler’e T129 ATAK ihracatına onay

0

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR tarafından açıklamaya göre; ABD, Türkiye’nin Filipinler’e T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatı gerçekleştirmesi için gerekli ihracat izinlerini onayladı.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve ilk etapta 6 adetlik alım yapılacağını bildirmişti.

Buna müteakiben ise yine 2018 yılının Aralık ayında, Türkiye ile Filipinler arasında, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik bir mutabakat muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

Ancak söz konusu satış, T129 ATAK helikopterinde bulunan motor gibi ABD üretimi parçalarla ilgili ihracat izninin beklenmesi sebebiyle bir süre hayata geçememişti. Hatta ABD, arada geçen süre zarfında Filipinler’e AH-64 Apache ve AH-1Z Viper tipi helikopterlerin satışını önermiş ancak Filipinler tarafından bu teklif kabul görmemişti.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar DEMİR; Savunma’nın Yıldızı Parlıyor etkinliği esnasında ABD’nin, Filipinler’e ATAK ihracatı gerçekleştirilmesi için gerekli ihracat izinlerini verdiğini açıkladı. Filipinler ilk etapta 6 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedariki gerçekleştirecek olsa da program kapsamında opsiyonlar da bulunmakta.

Öte yandan Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan ve 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin satışını içeren 1.5 milyar ABD Doları değerindeki sözleşme de ABD’nin ihraç iznini beklemekte.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 61 adet T129 ATAK helikopteri teslim edildi.

TUSAŞ T129 ATAK Helikopteri Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, 2014 yılından beri Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Geçen süre zarfında Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü envanterine de giren ATAK Helikopterleri’nden, şu ana kadar 60 adetten fazla üretildi ve 30.000 uçuş saati geride bırakıldı.

Türkiye’nin terörle mücadele harekatı ortamında özel olarak geliştirilen T129 ATAK; azami 500 adet 20 milimetrelik top mühimmatı, 76 adet 70mm’lik Roket, 16 adet CİRİT Füzesi, 8 adet L/UMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) veyahut 8 adet Stinger Hava Hava Füzesi taşıyabilmekte.

SavunmaSanayiST 17.05.2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here