Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ tam isabetle vurdu

0

ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçlarının prototip platformu SİDA ilk atışlı testinde hedefi başarıyla vurdu

Denizkurdu-2021 Tatbikatı’nda ULAQ serisi Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ilk ket atış gerçekleştirerek hedefini başarıyla vurdu. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığından birimlerin katıldığı tatbikat 25 Mayıs-06 Haziran 2021 tarihleri arasında fiilî ve atışlı olarak Adalar (Ege) Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilecek.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından atışlı testlere ilişkin yapılan açıklamada, “DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda millî imkânlarla geliştirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek hedefi tam isabetle vurdu.” ifadesine yer verildi. ULAQ SİDA’nın seyri ve hedefi başarıyla vuruş anı ise tatbikata katılan S/İHA tarafından kayda alındı. Denizkurdu-2021 Tatbikatı’na 14 adet S/İHA katılım sağlıyor.

Atışlı Testler için Mayıs İşaret Edilmişti

Deniz Araştırma ve Geliştirme Gönüllüleri Kültür, Sanat Öğrenci Topluluğu’nun, 25 Nisan 2021 tarihinde düzenlediği etkinlikte ULAQ SİDA hakkında sunum gerçekleştirildi. Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, hazırladığı “ARES TERSANESİ VE SİLAHLI İNSANSIZ DENİZ ARACI – ULAQ” sunumunda ULAQ hakkında yeni bilgiler paylaşmıştı.

Onur Yıldırım, ULAQ hakkındaki sunumunda ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçlarının prototip platformu SİDA’nın Mayıs 2021‘de atış testlerinin yapılacağını belirtmişti. Ülkemizin ilk silahlı insansız deniz aracı olan ULAQ SİDA Ocak 2021’de denize indirilerek tecrübe seyirlerine başlanmıştı. Sunumda yer alan bilgiler arasında, ULAQ’ın gövde yapısının 70 knot gibi hızlara dayanabilecek, uygun bir altyapıda tasarlandığı da ifade edilmişti.

800 kilometre seyir menziline, saatte 129 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında; karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabilecek. Ayrıca SİDA uydu haberleşmesi (SATCOM) özelliği sayesinde uzun iletişim menziline sahip olacak.

ULAQ Serisi İnsansız Deniz Araçları

Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, 11 metre uzunluğa ve 2,70 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca 6 ton deplasmana sahip olan SİDA, 2 ton görev yükü taşımaktadır. Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan ürünleri olan 4’lü podu ile 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT ve 2’li lançeri ile Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi’yle (L-UMTAS) donatıldı. İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, sunumunda söz konusu platformun SUNGUR ve STAMP gibi diğer silahların entegrasyonuna uygun bir altyapıya sahip olduğunu belirtmişti.

ULAQ serisi altı adet araçtan oluşmaktadır. Seride; Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), İstihbarat Keşif ve Gözetleme yapabilen Elektronik Harp Aracı (ISR&EW), Su Üstü Savaş Aracı (ASuW – G/M), Mayın Karşı Tedbir Aracı (MCMV), Yangın Söndürme Aracı (FiFi) ve Denizaltı Savunma Harbi Aracı (ASW) bulunmaktadır.

Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, ULAQ serisindeki İstihbarat Keşif ve Gözetleme yapabilen Elektronik Harp Aracı (ISR&EW) sürümünde, net olmamakla beraber hibrit tahrik konusunun gündemlerinde olduğunu belirtmişti. Ayrıca bahse konu sürümde elektronik karıştırma olacağını da ekledi. Bahse konu sürümün, millî üretim TF-2000 fırkateynleri üzerinden su üzerine bırakılması planlanıyor.

Onur Yıldırım, ULAQ için farklı ülkelerden ilgi gösterildiğini ve Ares Tersanesine ziyaretlerin gerçekleştirildiğini söylemişti. Ayrıca ULAQ serisi İnsansız Deniz Araçlarının prototip platformu SİDA’nın yüzde 86 yerlilik oranın olduğunu belirtmişti. ULAQ için radar emici boya çalışmalarının olduğunu da sözlerine ekledi. ULAQ serisi araçların insansız hava araçları (İHA) ile müşterek bir şekilde çalışabileceği konusuna da söz konusu sunumda değinildi. Ayrıca gündemlerinde daha büyük insansız deniz platformlarında Atmaca yerine TRLG230 gibi güdümlü roketlerin entegrasyonu gibi çalışmaların olduğunu ifade etmişti.

Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, “Yakında 90m sınıfında ki gemileri üretecek kabiliyete ulaşacağız.” diyerek sunumunu sonlandırmıştı.

https://www.defenceturk.net/ 27.05.2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here