Yaşam Boyu Anaokulu

0

21. yüzyılda teknoloji hızla gelişmektedir. Ama eğitim aynı hızda gelişmemektedir. Yaşadığımız çağda birçok ülkede sınav odaklı, ezberci eğitim sistemi devam etmektedir. Bu eğitim sistemi günümüzün karmaşık, yeni ve beklenmedik durumlar karşında yetersiz kalmaktadır. Yaşam Boyu Anaokulu kitabında bu eğitim sistemlerinin değişmesi gerektiğini ve yaratıcı toplum çerçevesi içinde konuyu ele almaktadır.

Resnick, 2017 yılında yazdığı bu kitapta yaratıcı öğrenmeyi dört ilkeye dayandırıyor: Projeler, tutku, akranlar ve oyun. Yazar bu dört ilkeyi her bölümde ayrıntılı olarak açıklıyor.

Kitabın son bölümünde “Yaratıcı Toplum”, nasıl yaratıcı toplum oluşturacağımızı ve yaratıcılığın karşında engelleri nasıl aşacağımız hakkında bilgi vermektedir.

“Gençlerin yaratıcı bir toplumda yaşama hazırlanmalarına yardımcı olmanın en iyi yollarında biri, onlara ilgi alanlarının peşinden gitme, fikirlerini keşfetme, seslerini geliştirme fırsatı sunmaktır.”

Kitabı genel olarak herkese tavsiye ediyorum. Ama özelikle bu kitabı eğitimcilere ve ebeveynlere tavsiye ediyorum. 21. yüzyılda eğitim sistemi değişirken eğitimcilerin ve ebeveynlerinde değişmesi, dönüşmesi ve çağa uyum sağlamasının gerektiğini düşünüyorum.

Kitabın arka kapağından :

Hayal gücü, tutku, paylaşım ve yenilik! Kalıpları yıkan yeni bir eğitim anlayışı…


“Bu beklediğim kitap. Yaşam Boyu Anaokulu, hayal gücümüzü harekete geçiren tetikleyici ve incelikli örnekler üzerinden hayat bulan, 21. yüzyılda öğrenmenin nasıl olması gerektiğine dair düşüncelerle –cevherlerle dolu. Çoğumuz bu konuda bir şeyler yapmaya çalıştı, ancak hiçbirimiz bu konuya Mitchel Resnick kadar iyi ışık tutamamıştı.”
 John Seely Brown, Xerox Eski Baş Mühendisi ve Palo Alto Araştırma Merkezi (PARC) Direktörü


“İster ebeveyn, ister eğitimci, ister akademik araştırmacı olun, bu kitaptan çok keyif alacaksınız. MIT’nin Yaşam Boyu Anaokulu araştırma grubunun kurucusu ve Scratch programlama dilinin yaratıcısı olan Mitchel Resnick sadece yaratıcı düşünmeye ilişkin zengin bilgi geçmişini aydınlatmakla kalmıyor, ayrıca dünyanın dört bir yanından genç bireylerin deneyimleri ve uygulamaları üzerinden hayat bulmasını sağlama konusunda da başarılı oluyor.”
 Margaret Honey, Başkan ve CEO, New York Hall of Science


“Mitchel Resnick, aramızda yenilikçi düşünmenin köklerini araştıranlara uzun zamandır ilham veriyor. Yaşam Boyu Anaokulu, sadece 21. yüzyıla uygun sınıf içi beceriler edinmeye çalışan eğitmenlerin okuması gereken bir kitap olmakla kalmayıp, çalışırken ve oyun oynarken yaratıcı düşünce kullanımıyla ilgilenen herkes (ebeveynler, girişimciler, sanatçılar) için de önemli bir kaynak.”
– Steven Johnson, Where Good Ideas Come From ve How We Got to Now kitaplarının yazarı

Kitabın PDF formatına  aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.academia.edu/43879500/Ya%C5%9Fam_Boyu_Anaokulu_Lifelong_Kindergarten

Kitabı satın almak için :

https://www.kitapyurdu.com/kitap/yasam-boyu-anaokulu/516084.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here