Teknoloji ihracında ve 5G’de çığır açacak hamle: Yirmi saniyelik gecikme bitiyor

0

Türk Telekom, Türk mühendislerce geliştirilip patentini aldığı teknolojiyle 5G’de oyunun kuralını değiştiriyor. Senkronizasyonu 1500’lerden 50 nanosaniyeye indiren teknolojiyle mobil, uydu ve TV’deki futbol maçlarında bazen 20 saniyeleri bulabilen gecikmeler ortadan kalkacak. İstanbul’daki bir doktor da kolayca Londra’daki hastayı ameliyat edebilecek.

Türk Telekom ve İsveçli Net Insight firması 5G teknolojilerinde yeni bir dönemi başlatacak. Türkiye’nin teknoloji ihraç eden bir ülke olması adına atılan bu hamle aynı zamanda 5G teknolojilerinde oyun kurucu aktörlerden biri olmamıza katkı sunacak. Medyadan tıbbi faaliyetlere, savunma sanayiinden arama kurtarma çalışmalarına kadar her alanda önemli kazanımlar sağlanacak.

ANKARA LONDRA HATTINDA AMELİYAT

Bu yenilik ile, 5G teknolojilerindeki yaşanabilen senkronizasyon yani eş zamanlılık sorunu büyük ölçüde giderilecek. Eş zamanlılık süresi bin 500 nanosaniyeden 150 ila 50 nanosaniyeye kadar inmiş olacak. Örneğin, futbol maçları mobilden, uydudan ve TV’den 20 saniyeleri bulan gecikmeler olmadan izlenebilecek. Örneğin İstanbul’daki doktor, Londra’daki bir hastayı binlerce kilometre uzaktan eş zamanlı olarak ameliyat edebilecek. “Projenin ürün fikri ve patenti Türk Telekom olarak bize ait” diyen Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Altyapımızı açarak test süreçlerini gerçekleştirdik. Nihai ürün ortaya çıkma sürecinde ve sonrasında da Türk mühendislerimiz ile şebekelere uyarlanması ve yazılım geliştirmeleri ile desteğe devam edeceğiz. Ayrıca, bu ürünü kullanacak ilk telekom operatörü olacağız” ifadesini kullandı. Stockholm’de düzenlenen imza töreninde konuşan Ümit Önal, Net Insight ile hayata geçirilen iş birliğiyle bu ürünleştirme süreciyle ihracat aşamasının başlayacağını söyledi.

YENİ ŞAFAK 13.12.2021

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here